Jedziemy nad morze! Czas na mecz w Gdyni

Jedziemy nad morze! Czas na mecz w Gdyni

Tomasz Sadłowski, fot. Tomasz Browarczyk
Po weekendowych emocjach z ENBL wracamy do gry na polskich parkietach. Już w najbliższy czwartek (1 grudnia) o godzinie 17:30 czeka nas wyjazdowy mecz w Gdyni.
 
NASZ PRZECIWNIK: 
Suzuki Arka Gdynia, bo tak od tego sezonu nazywa się klub, rozpoczął dobrze sezon 2022/23. Po inaguracyjnej porażce w Słupsku, zespół debiutującego w roli trenera Krzysztofa Szubargi zaliczył serię 4 zwycięstw z rzędu. Trzy z nich były na wyjeździe: w Toruniu, Bydgoszczy i Dąbrowie Górniczej oraz jedno w swojej hali ze Startem Lublin. W ostatnich trzech spotkaniach Arka przegrała z dwiema czołowymi drużynami w lidze: Treflem i Stalą oraz z ekipą PGE Spójni Stargard. Ostatni wyjazdowy mecz, który odbył się 25 listopada, nie poszedł po myśli drużyny z Gdyni i zakończył się zwycięstwem gospodarzy z Ostrowa Wielkopolskiego 102:73. Trzy porażki z pewnością wiążą się z utratą swojego lidera Jamesa Florenca (nabawił się kontuzji kolana w trakcie spotkania z Treflem Sopot). Znany nam w Zielonej Górze Jimmy (nasz MVP finałów 2017) jest punktowym liderem nie tylko Arki, ale i całej Energa Basket Ligi (średnio ponad 20 punktów na mecz). Po jego kontuzji klub zatrudnił znanego z występów w poprzednim sezonie Billy'ego Garreta, który rozegrał już dwa spotkania i teraz to on punktowo przewodzi w drużynie (12 punktów ze Spójnią, 17 ze Stalą). Mocnymi punktami Arki są oczywiście doświadczeni Adam "Bestia" Hrycaniuk oraz Bartłomiej Wołoszyn. Ponadto w klubie drugi sezon rozgrywa serbski combo guard Nowak Musić (trzeci strzelec drużyny - średnia powyżej 10 pkt/mecz). Pierwszy profesjonalny sezon po collegu Arkansas rozgrywa w Gdyni 24-letni Amerykanin Trey Wade (średnio 8,6 pkt na mecz, najlepsze ofensywnie spotkanie zaliczył podczas wyjazdu do Gliwic - 15pkt). Ten amerykański silny skrzydłowy jest liderem Arki w zbiórkach (ponad 10 na spotkanie). Dobry sezon rozgrywa wciąż młody (rocznik 1999) Adrian Bogucki. To jego czwarty rok na parkietach ekstraligi i z sezonu na sezon widać postępy w grze wychowanka Polonii 1912 Leszno. W składzie jest jeszcze jeden gracz z USA - Jordan Harris. Jest to dla niego drugi sezon w Europie po collegu (poprzedni spędził w szkockiej drużynie Glasgow Rocks). Jak dotąd rzucający przeplata dobre spotkania ze złymi (19 punktów w debiucie, bez punktów w ostatnim meczu ze Stalą). Drugi dobry sezon w Gdyni rozgrywa rzucający Dominik Wilczek, który dostaje w tym roku coraz więcej minut na parkiecie. Kilka minut w meczu otrzymują także młodzi Kacper Marchewka i Michał Samsonowicz. Skład uzupełniają Aleksy Janiec, Mariusz Konopatzki i Wiktor Sewioł. 
 
HISTORYCZNIE:
W Gdyni graliśmy jak dotąd dwadzieścia razy i połowę z tych spotkań wygraliśmy. Ostatnie spotkanie z Arką rozegraliśmy prawie dokładnie rok temu (2 grudnia 2021 r.) Wygraliśmy wtedy 83:73, a najwięcej punktów dla naszej drużyny zdobył Nemanja Nenadić (21 pkt.). Z drużyną z Gdyni graliśmy w 2014 roku w trakcie play-off i 9 maja wygraliśmy spotkanie decydujące o awansie do następnej rundy 92:69. Najwięcej punktów dla naszej drużyny rzucił wtedy Christian Eyenga i Adam Hrycaniuk (obydwaj po 14). Po stronie przeciwnej grali wtedy Sebastian Kowalczyk (3 pkt.) i Przemysław Żołnierewicz (4 pkt.). Inne ciekawe spotkanie w Gdyni między naszymi drużynami miało miejsce również w grudniu 2017 roku, gdy jednym punktem wygrali zielonogórzanie, a szansę na zwycięstwo na dziesięć sekund do końca pierwszej dogrywki miał obecny trener Arki Krzysztof Szubarga. Jednak jego rzut po odbiciu się od obręczy legalnie zbił grający wtedy dla naszej drużyny James Florence. 
 
SYTUACJA W NASZEJ DRUŻYNIE:
Po przegranej z Treflem Sopot, która przerwała dobrą passę naszej drużyny, zielonogórzanie udali się do Estoni, gdzie w ostatni weekend rozegrali dwa spotkania w ramach ENBL. Wygraliśmy pierwszy mecz z drużyną gospodarzy Kalev/Cramo, a dzień później przeglaiśmy z ukriańską drużyną BC Budivelnik. Napięty terminarz nie pozwala na odpoczynek. Od razu po powrocie koszykarze wrócili do treningów. Czas na powrót do Energa Basket Ligi i walkę o zwycięstwo. Obecnie zajmujemy siódmą pozycję w tabeli ligi z bilansem 5-4, tuż za nami jest Arka Gdynia z jednym rozegranym spotkaniem mniej i bilansem 4-4. To będzie mecz nie o dwa, a o cztery punkty. 
 
Mecz rozpocznie się o godzinie 17:30. 
 
Transmisja z tego spotkania będzie dostępna na kanale Polsat Sport News oraz w Radiu Zielona Góra.
 
Zachęcamy do kibicowania naszej drużynie!

Czytaj więcej

Partnerzy

Firmom zainteresowanym współpracą marketingową Klub oferuje kilkadziesiąt form świadczeń wizerunkowych. Ich ilość oraz zakres uzależniony jest od wybranej formy współpracy. Zapraszamy do kontaktu!

Kontakt