Pięć rzeczy, które zapamiętaliśmy z listopada

Pięć rzeczy, które zapamiętaliśmy z listopada

Kosma Zatorski, fot. Radosław Lacelt (basketzg.pl)

Grudzień zapowiada się pasjonująco dla naszej drużyny. Halę CRS odwiedzą m.in. KHIMKI Moskwa (9.12, 18:00) oraz Lokomotiv Kubań (22.12, 18:00). Zanim jednak przybliżymy wam gwiazdy grudnia, żegnamy listopad pięcioma wspomnieniami. 

1. 113 punktów przeciwko Arce Gdynia!

113:93 pokonaliśmy Arkę Gdynia. 26 punktów rzucił w tym spotkaniu były gracz naszej drużyny James Florence, ale nie miał on wsparcia swoich kolegów. Amerykanin w nowej drużynie na razie zawodzi. W meczach Eurocupu (Arka ma bilans 1-7) trafia średnio tylko 45.9% za 2 i 27.9% za trzy. Na mecz z byłą drużyną nie trzeba było go specjalnie mobilizować. Zagrał najlepsze spotkanie w tym sezonie. Z trybun obserwował jego grę Thomas Kelati, który zapowiada swój powrót na parkiety w nowym roku. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że zainteresowanych jego usługami jest kilka klubów z czołówki koszykarskiej ekstraklasy. 

We wspomnianym spotkaniu w Stelmecie Enei BC świetnie zagrała cała dużyna. Łukasz Koszarek rzucił 17 punktów z 8 rzutów, 21 oczek dołożył Boris Savović a 15 Markel Starks. Nasi gracze trafili aż 14 rzutów za trzy (40% skuteczności), co jest ich rekordem w tym sezonie.  Arka Gdynia jest wymieniana jako jedna z czterech drużyn Superligi.  Genezę jej powstania, to twór wyłącznie internetowy, przybliżamy w osobnym tekście.

Mecz odbył się w przeddzień setnej rocznicy odzyskania niepoległości przez Polskę. Poprosiliśmy kibiców, by tego dnia oprócz zielonych, założyli biało-czerwone barwy. Na trybunach hali CRS zasiadł raper TEDE wraz ze swoją ekipą NWJ. Część drużyny, z Przemkiem Zamojskim na czele, wieczorem bawiła się na jego koncercie. W tym tygodniu o obecność rapera na trybunach zabiegały dwie, znacznie popularniejsze od naszej, drużyny piłkarskie: słynna Legia Warszawa i Korona Kielce oraz jedna z firm bukmacherskich. Ich marketingowcy prześcigali się w pisaniu listów [jeden z nich rozwścieczył artystę - red.]. My nie musieliśmy Tedzika przekupywać żadnym gadżetem. Nie prosiliśmy go też o to, aby wrzucał zdjęcia z meczu na swojego Instagrama, chociaż to zrobił. Mamy swoje metody! Ekipa NWJ zapowiedziała, że jeszcze do nas wpadnie. Zapraszamy! 

3. Otwarcie hali przy ul. Amelii

Ostatnich wychowanków zielonogórskiego Zastalu na ekstraklasowych parkietach można policzyć na palcach jednej ręki. Jeszcze sezon wcześniej w Legii grał Grzegorz Kukiełka, który teraz reprezentuje barwy pierwszoligowej Astorii Bydgoszcz. Obecnie mamy trzech graczy. To Filip Matczak a także Kacper Mąkowski i Kacper Traczyk. Dwaj młodzi zawodnicy jednak o wiele większą rolę odgrywają w rezerwach drużyny, niż w ekstraklasowym Stelmecie.

Hala przy ul. Amelii to nowoczesny obiekt, z którego korzystać będą zawodnicy SKM-u Zastal. Mamy nadzieję, że uda się tu wychować następców Filipa. On sam wspominał swoje początki i słynny chlor hali Novity w magazynie EBL Polsatu Sport. Zobaczcie, jak prezentuje się hala przy Amelii. Markel Starks ze średnią 7.3 jest czwarty w liczie asyst na mecz. 

4. Problemy w Krasnojarsku

Jedna z najdłuższych podróży naszej drużyny w tym sezonie. Ze względu na opóżnienia lotów Łukasz Koszarek i spółka musieli spędzić noc w hotelu na lotnisku Szeremietiewo. Gdy w końcu udało im się dotrzeć na Sybierię, ta powitała drużynę temperaturą dochodzącą do -25 stopni. Dodajmy do tego aż sześć godzin różnicy czasowej i kłopoty ze spaniem.

- Ale się tłumaczą! - pewnie zakrzyknie ktoś z Was przed monitorem. Wskazujemy jedynie na okoliczności meczu, o którym chcemy zapomnieć jak najszybciej. Listopad w lidze VTB nie był dla nas łaskawy. Przegraliśmy wszystkie trzy spotkania. Porażka w Tallinie boli najbardziej. Gospodarze byli tego dnia w naszym zasięgu. Czekamy na rewanż! 

4. Nasi gracze na czele indywidualnych statystyk 

Listopad nasi zawodnicy kończą w czubie kilku ekstraklasowych statystyk.

W liczbie asyst na mecz drugi jest Łukasz Koszarek (7.4), czwarty Markel Starks (7.3). Prowadzi ze średnią 7.6 asyst Kamil Łączyński z Anwilu Włocławek. Duet, który roboczo nazwaliśmy KOMA (od KOszar i MArkel) rozdał ośmiu meczach aż 117 asyst. W statystyce “suma asyst” nasz kapitan z liczbą 59 jest pierwszy, Markel z 58 trzeci.

W rubryce +/- dzieli i rządzi Michał Sokołowski z kapitalnym wynikiem +116. Z Sokołem na parkiecie nasza drużyna jest średnio +14.5 punktów lepsza od rywala. Trzeci w tej rubryce jest Łukasz Koszarek ze średnią +11.5, a 15. miejsce zajmuje Gabe DeVoe +8.5.

Czwarty EVAL w lidze ma Michał Sokłowski - 19.5. Przy okazji tłumaczymy, jak liczy się tę statystykę, na przykładzie meczu Łukasza Koszarka w sezonie 2008/2009 jeszcze jako gracza Anwilu Włocławek. Wycinek z tekstu redaktora Tomasza Froehlke dla Gazety Pomorskiej.Zeljko Sakić ze średnią 87.5% jest 12. w statystyce napewniej trafiających rzuty wolne. Przestrzelił tylko 3 z 21 prób. Pierwszy w tej rubryce jest Michał Chyliński - 18/18.

5. Drużynowa dominacja

Stelmet Enea BC Zielona Góra po dwóch miesiącach ma najlepszy atak w lidze. Mamy nadzieję, że w grudniu, gdzie czekają nas trudne mecze i sporo wyjazdów, uda się utrzymać te wskaźniki.  Zielonogórzanie są pierwsi w: 

- zdobywanych punktów (94.0)
- skuteczności za 2 (63.7%)
- celnych rzutów za dwa (26.1)
- skuteczności za trzy (40.3%)
- celnych rzutów z gry (35.5)
- skuteczności z gry (55.5%)
- asyst (22.0)
- EVAL (118.5)
- liczbie wymuszonych fauli (20.25)

Jedyna statystyka, gdzie jesteśmy ostatni w lidze, są bloki. Mamy średnią 0.88 na mecz. 

PS. Bilety na KHIMKI są już w sprzedaży! 

PS 2. Kończymy listopad życząc Wam udanej andrzejkowej zabawy. Szykujemy z tej okazji specjalną niespodziankę na piątkowy wieczór. Bądźcie czujni i obserwujcie nas w mediach społecznościowych! Do zobaczenia jutro! 

 

Czytaj więcej

Partnerzy

Firmom zainteresowanym współpracą marketingową Klub oferuje kilkadziesiąt form świadczeń wizerunkowych. Ich ilość oraz zakres uzależniony jest od wybranej formy współpracy. Zapraszamy do kontaktu!

Kontakt