Piękne zwycięstwo 102:78 w Dąbrowie!

Piękne zwycięstwo 102:78 w Dąbrowie!

Kosma Zatorski
Stelmet Enea BC wysoko pokonał MKS Dąbrowę Górniczą 102:78. 

Nie spodziewaliśmy się, że zwycięstwo w Dąbrowie przyjdzie naszej drużynie tak łatwo. Wręcz przeciwnie! Graliśmy bez Markela Starksa, z niepewnym statusem Darko Planinica, w hali gdzie nie wygraliśmy od dwóch sezonów.  Chorwat jednak wystąpił w tym meczu, rzucił 12 punktów i miał trzy zbiórki. Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz, którą robi na boisku.

Człowiek ściana 

W NBA jest dla niej osobna statystyka "screen assist" - czyli zasłona po której bezpośrednio zawodnik zdobywa punkty. Liderem w ubiegłym sezonie był w tej rubryce Marcin Gortat, jeszcze jako gracz Washington Wizards. W PLK tak zaawansowanych statystyk sie nie prowadzi, ale warto jednak zwrócić uwagę, jak wiele placu zabiera Chorwat. 

W trzeciej kwarcie Zeljko Sakic znajduje podaniem przez całą szerokość boiska Przemka Zamojskiego w naroźniku. Kryjący go obrońca ginie gdzieś za ścianą o nazwie Planinic. Dopełnia formalności. W Dąbrowie Stelmet świetnie korzystał z fizycznej przewagi pod koszem. Jedynym centrem drużyny mogącym rywalizować z naszymi, był Szymon Łukasiak.

Gdy trener Jacek Winnicki próbowal grać small ballem z Clevelandem Melvinem na pozycji numer 5, goście od razu wykorzystywali tę przewagę. Trzy piłki na atakowanej tablicy zebrał Adam Hrycaniuk, który rzucił 11 punktów przy 60% z gry. 

Dzielenie się piłką

16 grudnia Gabe DeVoe i Przemek Zamojski (11 punktów, 3/4 za trzy) świętowali swoje urodziny. Choć dzieli ich dekada, świetnie rozumieją się na boisku. W Dąbrowie wzajemnie rozdawali sobie podania, po których mieli otwarte rzuty za trzy punkty. Zobaczcie zresztą wszystkie 13 celnych trójek naszego zespołu (skuteczność rzutów: 2/4 Jarka Mokrosa, 5/6 Gabe'a DeVoe, 1/3 Zeljko Sakica, 1/2 Łukasza Koszarka, 1/1 Michała Sokołowskiego). 
 DeVoe dostał aż 29 minut w Dąbrowie, wyłączył strzeleckie popisy Treya Davisa (8 punktów to jego najgorszy wynik w tym sezonie, średnio zdobywa 18.8 punktów), sam rzucił 20 punktów, trafił 5 z 8 rzutów za trzy, rozdał 6 asyst. Zespół miał z nim statystykę +30. 

Cała drużyna rozdała aż 28 asyst. Wszyscy chętnie dzielili się piłką i szukali wolnych kolegów na otwartych pozycjach za trzy. Warto zwrócić uwagę ile z nich wpadło z narożników. Zielonogórzanie rzucili aż 102 punkty. 101 kilka dni wcześniej na tym samym terenie zdobył Anwil Włocławek. Czy to dobry prognostyk przed świątecznym meczem? Zapowiada się niezwykle wyrównane starcie. 

Sokół z innej planety
 Nie trzeba nic więcej dodawać. Michał Sokołowski pewnie zmierza w grudniu po tytuł gracza miesiąca Energa Basket Ligi. W meczu ze Spójnią imponował grą na koźle (6 asyst), w Dąbrowie rzucił 21 punktów na 81% skuteczności z gry (9/11). Tak latał po asystach od Łukasza Koszarka (9 podań kapitana).

Już nie możemy doczekać się jego sobotniego pojedynku z Mateuszem Ponitką w hali CRS. Lokomotiv w środę pokonał Albę Berlin na wyjeździe i zapewnił sobie pierwsze miejsce w grupie Eurocupu. W sobotę o godz. 18 zagrają w Zielonej Górze. 
 

Czytaj więcej

Partnerzy

Firmom zainteresowanym współpracą marketingową Klub oferuje kilkadziesiąt form świadczeń wizerunkowych. Ich ilość oraz zakres uzależniony jest od wybranej formy współpracy. Zapraszamy do kontaktu!

Kontakt