Sezon 2022/2023 czas rozpocząć. 

Sezon 2022/2023 czas rozpocząć. 

Enea Zastal BC Zielona Góra
Rozpoczynamy kolejny sezon w Energa Basket Lidze. Pierwszym przeciwnikiem Enei Zastalu BC Zielona Góra będzie Anwil Włocławek, a mecz już w tę niedzielę o godzinie 17:30 we Włocławku.


PRZECIWNIK: Anwil Włocławek świętuje w tym roku 30 kolejny sezon w ekstralidze. 25 września 1992 czyli równo 30 lat temu Nobiles Włocławek wygrał swoje pierwsze spotkanie w Polskiej Lidze Koszykówki 100-94. W Zastalu brylował wtedy Gwidonas Markevicius, który zdobył w tamtym meczu 37 punktów, o jeden więcej niż dla zwycięzców Roman Olszewski.

Obecnie Anwil Włocławek wkracza w kolejny sezon jako brązowy medalista z sezonu 2022/2023. Z poprzedniego sezonu w drużynie pozostało sześciu zawodników: sprawdzeni weterani Szymon Szewczyk i Kamil Łączyński, skrzydłowi Michał Nowakowski
i Amerykanin Luke Petrasek, niski skrzydłowy Maciej Bojanowski i 22-letni utalentowany Marcin Woroniecki.To nie koniec znajomych twarzy, bo do zespołu powrócił dwukrotny mistrz, potężny chorwacki podkoszowy Josip Sobin i znany nam z występów w PLK superstrzelec Amerykanin Josh Bostic. Trzecim graczem z USA jest Phil Greene IV, który rozegrał w Energa Basket Lidze 20 spotkań w drużynach z Trójmiasta (12 dla Arki Gdynia i 8 dla Trefla Sopot). Green i Bostic grali dla trenera Przemysława Frasunkiewicza w sezonie 2019/2020 w drużynie z Gdyni. Oprócz Chorwata i trzech Amerykanów ekipę stranieri Anwilu Włocławek wzmocnił reprezentant Estonii Janari Joesaar. 29-letni skrzydłowy dołączył do drużyny 3-krotnego mistrza Polski z niemieckiej drużyny Medi Bayreuth. W drużynie występuje również sprowadzony z pierwszoligowego Księżaka Łowicz skrzydłowy Daniel Dawdo, a strefę podkoszową Anwilu wzmocnił również wracający po latach do Włocławka Dawid Słupiński. Liderami drużyny Anwilu powinni być stranieri z Joshem Bosticem i Lukiem Petraskiem na czele. Z pewnością trzeba również pamiętać o Estończyku Janari Joesaar, który ma dużą łatwość zdobywania punktów. Weterani Łączyński Szewczyk i Nowakowski również są zawsze groźni przeciwko naszej drużynie. 

SYTUACJA W ZESPOLE:
W kadrze Zastalu z poprzedniego sezonu pozostał Przemysław Żołnierewicz, który przejął rolę kapitana. Do zespołu powrócił zielonogórzanin Radosław Trubacz. W polskiej rotacji zespołu mamy dwóch utalentowanych braci bliźniaków - Jana i Szymona Wójcików (synowie legendarnego gracza Adama Wójcika). Z Anwilu Włocławek przybył do nas Sebastian Kowalczyk, który będzie odpowiedzialny za rozegranie. Wśród młodych polskich talentów w składzie Enea Zastalu pojawili się - Tobiasz Dydak, Jakub Kunc
i Jan Góreńczyk. Wśród graczy zagranicznych mamy w składzie dwóch Amerykanów - Kareem Brewton i Glenn Cosey (występował
w sezonie 2017/2018 w drużynie z Torunia). Ponadto w składzie jest dwóch Serbów Dusan Kutlesic i Aleksandar Zecevic, a pod koszem grać będzie Czarnogórzec Alen Hadzibegovic. 

Trener Oliver Vidin kontynuuje pracę w zespole jako główny trener, a asystentem został Wojciech Walich. Trenerem przygotowania motorycznego jest Oskar Małecki-Owczarek. 

OSTATNIE STARCIA: W poprzednim sezonie graliśmy dwa razy przeciwko drużynie z Włocławka i w obu spotkaniach wracaliśmy na tarczy. We wrześniu Zastal uległ na wyjeździe 82-89, a w styczniu po zaciętym spotkaniu w Zielonej Górze nasza drużyna przegrała 79-83.

NASTROJE W ZASTALU: 
Kapitan drużyny Enea Zastalu BC Zielona Góra, Przemysław Żołnierewicz: - Chyba każdy nie może się doczekać tego spotkania po półtora miesiąca ciężkiej pracy fizycznej i taktycznej. Każdy czeka na pierwszy oficjalny mecz i nareszcie to nadchodzi. Ważne aby ten mecz wygrać, wiemy jaka będzie atmosfera we Włocławku, będą pełne trybuny więc przekazaliśmy naszym kolegom informację, że będzie głośno i będzie ciężko się komunikować na boisku, ja to wiem, wie to Sebastian Kowalczyk, który grał we Włocławku
w tamtym sezonie, więc warto przekazać innym takie informacje.

Słowa kapitana potwierdza Glenn Cosey: - Jesteśmy skupieni, skoncentrowani. Zobaczymy jak będzie to wszystko wyglądało
w niedzielę. Musimy trenować ciężko i być gotowym na niedzielę. Pamiętam jak jest we Włocławku, atmosfera będzie szalona
i będzie bardzo głośno, nie jest łatwo tam wygrać.  

- Ja osobiście nie mogę się doczekać mojego pierwszego spotkania, a szczególnie z tak trudnym przeciwnikiem. Wiem od kolegów, że Anwil niedawno zdobywał mistrzostwa oraz, że są tam doświadczeni gracze i to z pewnością będzie ciężkie spotkanie - dodaje Aleksandar Zecevic.

Z dobrym nastawieniem do pierwszego meczu w sezonie podchodzi Radosław Trubacz: - Atmosfera jest bardzo pozytywna, jesteśmy bojowo nastawieni. Nie ma dla nas znaczenia, że zaczynamy na wyjeździe, chcemy tam wygrać, jak w każdym innym meczu. Chyba nie można sobie wyobrazić cięższego terenu do rozpoczęcia sezonu niż Włocławek, a z drugiej strony dla nich to też jest duża presja, że zaczynają u siebie. Z pewnością będzie pełna hala. Świętują 30 sezon w ekstralidze i na pewno będzie duża presja
i święto dla nich. Będą chcieli wygrać, a to może być dla nich dodatkowe obciążenie. 


PODSUMOWANIE: Rozpoczęcie sezonu dla Zastalu w Energa Basket Lidze już w tę niedzielę, 25 września o godzinie 17:30. Klub Kibica Zastal zaprasza do wyjazdu na mecz, dla śledzących przed TV zapraszamy do kanału Polsat Sport Extra lub do wysłuchania transmisji do Radia Zielona Góra. 

Sezon 2022/2023 czas rozpocząć. 
DAWAJ ZASTAL! 
 

Czytaj więcej

Partnerzy

Firmom zainteresowanym współpracą marketingową Klub oferuje kilkadziesiąt form świadczeń wizerunkowych. Ich ilość oraz zakres uzależniony jest od wybranej formy współpracy. Zapraszamy do kontaktu!

Kontakt